Bez kategorii

Skolioza u nastolatków. Jak fizjoterapia może zapobiec progresji choroby?

Skolioza to zaburzenie postawy ciała charakteryzujące się bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Jest to schorzenie, które może dotknąć osoby w różnym wieku, ale często diagnozuje się je u nastolatków w okresie wzrostu (idiopatyczna skolioza młodzieńcza). W tym artykule omówimy, czym jest skolioza, jakie są jej przyczyny i objawy, a także jak fizjoterapia Poznań może pomóc w zatrzymaniu lub zmniejszeniu progresji choroby u młodzieży, eliminując konieczność interwencji chirurgicznej.

Przeczytaj również: Fizjoterapia w leczeniu przewlekłych chorób układu mięśniowo-szkieletowego

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Czym jest skolioza?

Skolioza to trójwymiarowa deformacja kręgosłupa, w której kręgi obracają się i odchylają od linii prostej, prowadząc do charakterystycznej krzywizny. Skrzywienie może występować w różnych częściach kręgosłupa i o różnym stopniu nasilenia. Skolioza może być wynikiem różnych czynników, w tym genetycznych predyspozycji, nieprawidłowych nawyków posturalnych, urazów lub innych schorzeń.

Dowiedz się również: Czy skolioza u dorosłych postępuje?

Przyczyny i objawy skoliozy

Przyczyny skoliozy mogą być różnorodne, ale najczęściej jest to schorzenie idiopatyczne, co oznacza, że jej źródło nie jest do końca jasne. Skolioza może również mieć podłoże genetyczne, dlatego rodzina pacjenta odgrywa istotną rolę w podejrzewaniu i diagnozowaniu tej choroby.

Objawy skoliozy mogą obejmować:

  1. Nierówność ramion lub bioder. Pacjent może wydawać się „krzywy” z powodu nierówności ramion lub bioder, co jest zauważalne przy oglądaniu z tyłu.
  2. Ból pleców. Skolioza może powodować ból pleców, szczególnie u nastolatków.
  3. Trudności w oddychaniu. W przypadku zaawansowanych skolioz, deformacja kręgosłupa może utrudniać funkcjonowanie płuc, co prowadzi do trudności w oddychaniu.

Jak fizjoterapia może pomóc?

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu skoliozą u nastolatków. Poprzez odpowiednio dostosowany program ćwiczeń i terapii ruchowej fizjoterapeuci pomagają wzmocnić mięśnie grzbietu, poprawić postawę ciała i zminimalizować postęp deformacji kręgosłupa. Główne korzyści z fizjoterapii w leczeniu skoliozy u młodzieży to:

  1. Zatrzymanie progresji. Regularne ćwiczenia i terapia ruchowa mogą pomóc w zatrzymaniu lub spowolnieniu progresji skoliozy, co jest szczególnie istotne u młodych pacjentów w okresie wzrostu.
  2. Poprawa postawy. Fizjoterapeuci uczą pacjentów właściwej postawy ciała, co jest kluczowe w zapobieganiu dalszej deformacji kręgosłupa.
  3. Redukcja bólu. Fizjoterapia może pomóc w łagodzeniu bólu pleców, który często towarzyszy skoliozie.
  4. Wzmocnienie mięśni. Fizjoterapeuci opracowują programy ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie grzbietu, co poprawia stabilność kręgosłupa.

Ważne jest, aby terapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i monitorowana przez doświadczonego fizjoterapeutę oraz lekarza. Dzięki odpowiedniej opiece fizjoterapeutycznej wiele przypadków skoliozy u nastolatków może być skutecznie zarządzanych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dlatego też warto rozważyć fizjoterapię jako integralny element leczenia skoliozy u młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *